Cestou na Michalovy Hory
Od autobusového nádraží v Plané vydáme se místní silnicí směrem severním, na Michalovy Hory. Za městem míjíme areál plánského koupaliště, nad ním procházíme lesíkem a zátočinami míříme dále dosvahu. I tady platí kolem silnice pranostika, že na svatého Václava každá pláňka dozrává. Otočíme-li se k Plané, máme pěkný panoramatický výhled na pásmo Českého lesa od Dyleně po Přimdu. Také na níže položenou Tachovskou brázdu, ležící s oky rybníků mezi Planou a Chodovou Planou směrem západním. Asi po třech kilometrech chůze zdoláváme svah apřicházíme k vesnici jménem Výškov. Ves je rozložena ve svazích kolem návsi a je svou vyvýšenou polohou hodna svého jména. Z Výškova lze pokračovat po silnici dolů do údolí Kosího potoka, směrem k nedalekým Michalovým Horám. Místní spojka odbočuje z návsi ke Kříženci, po traseohrady a chov jezdeckých koní. Ze západního okraje Výškova lze také jetrovnou do Chodové Plané.
Rody rytířů z Vyškova
Dějiny vsi Vyškov jsou poměrně staré, prvně je místo dokladováno kroku 1237, starých listinách jsou tehdy zmíněni bratři Výšek a Vyšemír zVýškova. Ti byli prvními známými členy rodu rytířů z Výškova, kterýnejspíše pocházel z rozvětveného rodu Svojšínských. Soudí se tak dle podobnosti erbovního znamení - ještě Měsíčkové z Výškova užívali v 15.století na erbu znamení vlčí hlavy, podobně jako větev pánů zVolfštejna. To však byla již jiná generace majitelů, jen vzdáleněpříbuzná s rodem Vyškovských ze 13. století. Rytíři Měsíčkové z Výškovajsou pak připomínáni i v dalších stoletích, ale rodovou ves již žádný znich nedržel. Tu totiž připojili během druhé poloviny 15. století majitelé Plané k rozlehlému plánskému zboží. Dohaduje se, že rytíři z Vyškova mohli jako své sídlo založit malý a stavebně jednoduchý hrad na Lazurové hoře. Jisté také je, že roku 1406 žil ve Vyškově Machek z Výškova, ten uvedeného roku uzavíral příměří s Bavory. Snad sídlil na tvrzi přímo ve vsi, která měla nahradit tehdy již pustý hrad. Existence alokalizace tvrze ve Výškově čeká však na solidní archeologické doklady.
Památky ve vsi a okolí
Poměrně rozlehlá výškovská náves působí mezerovitým dojmem, některé zusedlostí byly tu totiž zbořeny. Část stavení slouží k rekreačním účelům, mezi nimi vyniká hrázděný štít domu pod křižovatkou. Naturistické mapě Tachovsko a Český les je značeno v okolí obce několik drobných křížů. Ve jmenném seznamu nemovitých kulturních památek je zanesen pamětní kamenný kříž se znamením ran Kristových na návsi. Romantické přírodní partie v okolí Výškova souvisejí s již zmíněným údolím Kosího potoka na sever a východ od vsi. Pohledem na slunce zapadající na obzoru za smrky Českého lesa končí naše zastavení ve vsi Výškov u Plané.